Bitcoin Abuse Database

Report history for 18QJdD5yWJyjeAapaSZEPoCQE84ncxwLAq

Address found in database:
Address 18QJdD5yWJyjeAapaSZEPoCQE84ncxwLAq
View address on blockchain.info
Report Count46
Latest ReportWed, 26 Aug 20 10:08:49 +0000
(2 years ago)

If you have additional information about this address, please file a report.

Reports:

Date Abuse Type Description
Aug 26, 2020 blackmail scam Ahoj! Všiml sis, že jsem ti tento email poslal z tvého účtu? Přesně tak, znamená to, že mám k tvému zařízení plný přístup. Sleduji tě už několik posledních měsíců. Chceš vědět, jak? No, z erotické webové stránky, kterou jsi navštívil, byl tvůj systém infikován malwarem. Možná se v takových věcech neorientuješ, takže se ti to pokusím vysvětlit. Úplný přístup k tvému počítači a jakémukoliv jinému zařízení jsem získal díky viru trojského koně. To jinými slovy znamená, že tě můžu kdykoliv po aktivování kamery a mikrofonu prostřednictvím tvého monitoru sledovat a ty si toho ani nevšimneš. A stejně tak jsem získal i přístup k tvému seznamu kontaktů a veškeré korespondenci. ...
Jan 11, 2019 blackmail scam Jak jste si možná všimli, poslal jsem vám e-mail z vašeho účtu. To znamená, že mám plný přístup k vašemu účtu. Díval jsem se na tebe už několik měsíců. Skutečnost je, že jste byli nakaženi škodlivým softwarem prostřednictvím webu pro dospělé, který jste navštívili.
Jan 8, 2019 blackmail scam <identical, copied from another complaint>They claim to have shot a private video of e-mail account owner. Yet they are stupid enough to include the same BTC wallet address to all instances of the scam, so they have no idea how to discern various victims who sent the money. Great, I saved 250 euro now and I am looking forward for the video.
Jan 3, 2019 ransomware This is obviously the biggest nonsense, paying with Bitcoin is anonymous so the scammer cannot know who the money came from (there is no sender). The story as described in the mail is therefore incorrect and is not based on truths. Trojan, you have to pay 253€...
Jan 3, 2019 blackmail scam Trojan, you have to pay 253€...
Dec 27, 2018 ransomware Will these blackmailers ever stop?
Dec 24, 2018 blackmail scam blackmail, scam, not very sophisticated
Dec 19, 2018 blackmail scam same as others
Dec 18, 2018 blackmail scam same as everybody else told there, blackmail email
Dec 18, 2018 blackmail scam Claims to have password to your emali adress, since recieved email is from your email adress (spoofed adress). Requires a ransom, within 48hours since opening a mail, for not sending incriminating evidence (supposedly visiting a porn site and footage recieved from your webcam). After 48 nothing happened, seems to be a scam.